Kultura Dostępna / krytyk poleca
RZECZY NIEZBĘDNE
Kamila Tarabura, reżyserka „Rzeczy niezbędnych”, już w krótkich metrażach, a także w znakomitym serialu, który nakręciła razem z Katarzyną Warzechą, „Absolutni debiutanci”, a także jako współreżyserka głośnej „Zielonej granicy”, ujawniła rzadki talent.
O sprawach największej wagi, potrafi opowiadać lekko, ciekawie, intrygująco.
Takie są również „Rzeczy niezbędne”, luźna adaptacja „Mokradełka”, słynnego reportażu Katarzyny Surmiak-Domańskiej. W „Rzeczach niezbędnych” Tarabura pokazuje, jak wiele kosztuje uporanie się z najtrudniejszymi traumami, związanymi z przemocą seksualną czy psychiczną, doświadczanymi w dzieciństwie.
Nagrodzony na festiwalu w Gdyni film „Rzeczy niezbędne” ma jednak w gruncie rzeczy dwie autorki.
Poza Taraburą, drugą współautorką sukcesu jest Katarzyna Warnke. Aktorka, która zanim stała się gwiazdą tabloidów i twarzą kina Patryka Vegi, tworzyła wspaniałe role teatralne – w Starym Teatrze w Krakowie, czy w TR Warszawa. Kreacją w „Rzeczach niezbędnych”, filmie, którego Warnke była także, co warte podkreślenia, współscenarzystką, artystka przypomina o tamtych doświadczeniach.
Partneruje jej Dagmara Domińczyk, pracująca w Hollywood aktorka z Polski, ostatnio podziwiana przez nas m.in. w głośnym serialu „Sukcesja” i po raz pierwszy grająca w rodzimym kinie. Dla mnie jednak największym osiągnięciem aktorskim w „Rzeczach...” jest kreacja Małgorzaty Hajewskiej-Krzysztofik. W trudnej, skomplikowanej roli matki wypierającej krzywdę wyrządzoną jej dziecku przez zmarłego ojca, Hajewska, w zasadzie niemal bez słów, wznosi się na wyżyny aktorstwa.
Kameralny, skromny, ale gęsty od emocji film. Warto włożyć wysiłek, żeby się z nim zmierzyć. Docenić i zapamiętać.
Łukasz Maciejewski - filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny. (foto: Marcin Oliva Soto)
Członek Europejskiej Akademii Filmowej, Międzynarodowego Stowarzyszenia Krytyków Teatralnych ("AICT") oraz Federacji Krytyków Filmowych ("Fipresci"). Dyrektor programowy festiwalu "Kino na Granicy" w Cieszynie. Wykładowca na Wydziale Aktorskim w Szkole Filmowej w Łodzi. Autor wielu książek ("Przygoda myśli", "Aktorki. Spotkania", "Wszystko jest lekko dziwne", "Flirtując z życiem"), stały współpracownik kilkunastu czasopism, ekspert Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, telewizji HBO, stały komentator "Tygodnika Kulturalnego" w TVP Kultura. Laureat wielu nagród i wyróżnień dziennikarskich: między innymi statuetki "Uskrzydlony", "Dziennikarskiej Weny" oraz "Złotej Róży" za "nową jakość w krytyce filmowej". W 2015 opublikował tom esejów "Aktorki. Portrety"
Kup bilet
Rzeczy niezbędne - Kultura Dostępna
W ręce Ady, mieszkającej w Hamburgu uznanej dziennikarki, trafia tajemnicza przesyłka. To książka ze spisanymi pod pseudonimem wspomnieniami kobiety molestowanej w dzieciństwie przez ojca, z imienną dedykacją dla Ady.